HEADMASTERMR JONATHAN CRAMB BA Hons, PGCE, MEd

SENIOR SCHOOL

SENIOR SCHOOL LEADERSHIP TEAM
DEPUTY HEAD (ACADEMIC / EXAMINATIONS OFFICER / STRATEGIC PLANNING /
ABLE, GIFTED & TALENTED COORDINATOR) MATHEMATICS

MS FIONA GUIVER BA Hons, PGCE, MA, NPQH
DEPUTY HEAD (MARKETING / ADMISSIONS / PICCLS) ENGLISH
MRS SARAH MULLIN BA Hons, PGCE, PG Cert Ed, PG Dip Ed, MA
ASSISTANT HEAD (INSPECTION, POLICIES, HANDBOOKS /EXTERNAL COMMUNICATION /CPD /PSHEE & CAREERSHEAD OF SENIOR LANGUAGES FACULTY /
HEAD OF SENIOR ENGLISH

MRS LEANNE FLOOD BA Hons PGCE+PCE, PGDipLinguistics,MA PGDipED PGCertED
ASSISTANT HEAD OF THE SENIOR SCHOOL PASTORAL / DSL SENIOR SCHOOL / HEAD OF SENIOR FACULTY OF HUMANITIES / TEACHER IN CHARGE OF SOCIOLOGY /
SIMS ADMINISTRATOR & TIMETABLER

MISS REBECCA ZOLNA BA Hons, PGDipEd, MEd
HEADS OF FACULTY
HEAD OF SENIOR FACULTY OF PERFORMING ARTS SENIOR SCHOOL / HEAD OF PHYSICAL EDUCATION & SPORT (WHOLE SCHOOL) / IN CHARGE OF CLUBS & AFTER SCHOOL ACTIVITIES
MR LIAM MCGOWAN BA Hons, PGCE, PGDip, MSc, MCCT
HEAD OF SENIOR FACULTY OF MIST / HEAD OF SENIOR MATHEMATICS
MR AMAN SELOMON BSc, MSc, PGCE
ASSISTANT HEADS OF FACULTY
ASSISTANT HEAD OF FACULTY OF PERFORMING ARTS /MUSIC
MRS LUCY ROBERTS BMus Hons, PGCE
ASSISTANT HEAD OF MIST FACULTY / SCIENCE / GEOGRAPHY
MR ROBERT GREEN BEng Hons, PGCE
HEADS OF DEPARTMENT
JOINT HEAD OF SIXTH FORM / SECOND IN THE ENGLISH DEPARTMENT
MRS HOLLY CATMULL BA Hons, PGCE
JOINT HEAD OF SIXTH FORM / PSYCHOLOGY / BUSINESS STUDIES (MATERNITY LEAVE)
MRS ALEXANDRA TARANTINO BSc Hons, PGCE
HEAD OF MODERN FOREIGN LANGUAGES / EAL
MS LYDIA HEPENSTAL BA Hons, PGCE
HEAD OF RELIGIOUS EDUCATION
MS NATALIE O’REILLY BA Hons, PGCE
HEAD OF COMPUTING & BUSINESS STUDIES
MS ALISON SHUTTLEWORTH BSc, HONS, PGCE
HEAD OF SCIENCE / SENIOR SCHOOL SENDCo
MRS OHUNENE OLIYIDE BSc, MA, PGCE, PG Cert (SENCO), National Award for SEND Coordination
SENIOR SCHOOL STAFF
COUNSELLING
MISS LAURA BUZZING BA Hons, MA
ART / PE
MR SUNIL KATTRI BA Hons, PGCE
DESIGN & TECHNOLOGY (TEXTILES)
MRS LISA LITTLE BEng, PGCE
HEAD OF DESIGN & TECHNOLOGY / COMPUTING / ART
MRS LAURA WILSON BA Hons, PGCE
DESIGN & TECHNOLOGY / COMPUTER STUDIES / DUKE OF EDINBURGH CO-ORDINATOR
MISS HANNAH REYNOLDS BA Hons
ENGLISH / CATHOLIC LIFE OF THE SCHOOL
MRS ROBERTA GILLUM BA Hons
DRAMA / LAMDA / ASSISTANT HEAD OF SIXTH FORM
MR DANIEL PARKER BA Hons
TEACHER IN CHARGE OF MEDIA STUDIES / ENGLISH
MR DANIEL McMICHAEL BA Hons, PGCE

TEACHER IN CHARGE OF HISTORY / RELIGIOUS EDUCATION / MODEL UNITED NATIONS
MRS SARAH SHELTON BA Hons

RELIGIOUS EDUCATION / KS3 PASTORAL LEAD
MR AMARPREET SINGH VIRK BA, MA
MATHEMATICS
MS EMMY BENNETT BA Hons
MATHEMATICS / BUSINESS / PHYSICAL EDUCATION
MR PETER SLATER BSc Hons, PGCE
MODERN FOREIGN LANGUAGES / ENGLISH
MISS NATALIE JOHNSON BA, PG Dip Ed
SCIENCE
MRS RACHNA MALHI BSc, BEd
SCIENCE
MRS HARRIET DICKINSON BSc Hons, PGCE
SCIENCE
MR MATTHEW D’OYEN-FITCHETT PGCE
LIBRARIAN – SENIOR AND PREPARATORY LIBRARIES
MRS JENNIFER BELL Library Services NVQ Level 2 & 3
LIBRARIAN – SENIOR AND PREPARATORY LIBRARIES
MRS REMINDER RAI
SCIENCE TECHNICIAN
MR LUKE EARNSHAW MSci Hons

PREPARATORY SCHOOL

PREPARATORY SCHOOL LEADERSHIP TEAM
DEPUTY HEAD DSL PREPARATORY SCHOOL
WHOLE SCHOOL RESPONSIBILITY FOR GDPR
& THE MANAGEMENT AND STRATEGIC DIRECTION OF IT

MR DECLAN GRIFFIN BSc Hons
EARLY YEARS MANAGER DSL PRIORY POPPETS (Maternity Leave)
MRS MEGAN GILBERT SILVER BA Hons, CACHE Level 3
ASSISTANT HEAD OF PREPARATORY SCHOOL YEAR 4 CLASS TEACHER/ HUMANITIES
MRS PERDEEP KAUR UPPAL BA Hons
CLASS TEACHERS
TEACHER IN CHARGE
NURSERY MRS SHARON MEHMI BA Hons ECS
DEPUTY TEACHER IN CHARGE
NURSERY MRS JENNA SPARKS Level 3 CCLD, CACHE
CLASS TEACHER / RECEPTION TRANSITION CO-ORDINATOR
RECEPTION R1 MISS VERA BRADLEY BA Hons, Diploma in Business, PGCE
CLASS TEACHER / READ, WRITE INC. CO-ORDINATOR
RECEPTION R2 MISS EMMA STANLEY BA Hons, GTP
CLASS TEACHER / EARLY YEARS SENDCo
RECEPTION R2 MRS ANDREA WILKES CCLD Level 3, HLTA
CLASS TEACHER / KS1 ENGLISH CO-ORDINATOR / KS1 CO-ORDINATOR
YEAR 2A MRS ANGELA ROZAK BSc Hons, PGCE
CLASS TEACHER / KS1 RE CO-ORDINATOR
YEAR 3A MRS SARAH CONSTANTINOU BSc Hons
CLASS TEACHER / DT CO-ORDINATOR
YEAR 2B MISS SOFIA MALIK BA, LLB
CLASSROOM ASSISTANT
MISS HEATHER GOULD Level 4 CCLD
CLASS TEACHER / COVER TEACHER / FOREST SCHOOL / KS2 RE CO-ORDINATOR
YEAR 3B MR NIALL KEOHANE BEd
CLASS TEACHER / ABLE, GIFTED AND TALENTED CO-ORDINATOR / PREP SCHOOL SENDCO
YEAR 4A MRS ISOBEL DAWES BA Hons
CLASS TEACHER / MATHS CO-ORDINATOR
YEAR 4B MISS HEATHER PURCELL BA Hons
CLASS TEACHER / SCIENCE CO-ORDINATOR
YEAR 5A MISS HANNAH MANNING BA Hons
CLASS TEACHER / PSHEE CO-ORDINATOR
YEAR 5B MISS ANDREA HOWE BA Hons
CLASS TEACHER / ICT CO-ORDINATOR
YEAR 6A MISS KATHERINE WEBSTER BA Hons
CLASS TEACHER / KS2 ENGLISH CO-ORDINATOR
YEAR 6B MR DAMIEN JELFS BA Hons
KS2 CLASS TEACHER (Maternity Cover)
MS MIRIAM SHAH BA Hons
MUSIC CO-ORDINATOR
YEAR 6B MISS DIANNE CHARLES BMus (Hons)
MFL / EAL CO-ORDINATOR
YEAR 6B MRS EMMA SALE BA Combined Hons, PGCE
PERFORMING ARTS CO-ORDINATOR / ARTS CO-ORDINATOR / LAMDA
YEAR 6B MRS CORINNE KEEBER BA Hons, GTP
SUPPORT STAFF
CLASSROOM ASSISTANT (Nursery) (MATERNITY LEAVE)
MISS CHANAE WILLIAMS CCLD Level 3
CLASSROOM ASSISTANT (Reception R1)
MRS NADIA BATOOL CCLD Level 3
LEARNING SUPPORT ASSISTANT (Reception R2)
MISS SABINA DIL Level 3 CCLD
CLASSROOM ASSISTANT (1-1)
MRS ABIGAIL CURTISS BTEC National Nursery Nursing
LEARNING SUPPORT ASSISTANT (Year 2B)
MISS SUNITA KAUR Teaching Assistant Level 3
LEARNING SUPPORT ASSISTANT (Year 3)
MRS BARBORA CERVENAKOVA MA
SCIENCE TECHNICIAN
MR LUKE EARNSHAW Msi Hons
LEARNING SUPPORT ASSISTANT
MEGAN NGUYEN, BA HONS
LEARNING SUPPORT ASSISTANT
MISS NATALIE THOMPSON

PRIORY POPPETS

PRIORY POPPETS
DEPUTY MANAGER OF EARLY YEARS
MISS KERRIE HONER (MATERNITY LEAVE) CCLD Level 3 / BTech level 3 Diploma in Management
ACTING MANAGER OF EARLY YEARS
MISS CHLOE O’CONNOR CCLD Level 3
PRIORY POPPETS
MISS LEANNE BANFORD CCLD Level 3
PRIORY POPPETS
MISS SAMINA RAHMAN BA, CCLD Level 3
PRIORY POPPETS EARLY YEARS QUALIFIED FOREST SCHOOL LEADER
MISS RACHEL WHITFIELD BPhil, CCLD Level 3
PRIORY POPPETS
MISS KAPREECE SMITH CCLD Level 3
PRIORY POPPETS (POPPETS ROOM LEADER)
MISS REANNE PARCHMENT CCLD Level 3
PRIORY POPPETS
MRS AYESHA FAROOQ CCLD Level 3
PRIORY POPPETS
MISS EMMIE O’ROURKE CCLD Level 3
PRIORY POPPETS
MISS JAY BOLTON CCLD Level 3
PRIORY POPPETS
MISS MARIYA ANAM KARIM BA Hons, CCLD Level 3
PRIORY POPPETS
MISS NIAMH LAWLER CCLD Level 3
PRIORY POPPETS
MISS SERAH MOCKBIL BA (Childhood Studies)
PRIORY POPPETS
MISS ELISE HILL CCLD Level 2
PRIORY POPPETS
MISS CHELSEA HOLLAND CCLD Level 2
PRIORY POPPETS
NADIA BEGUM CCLD Level 3
PRIORY POPPETS
ISARET DALY CCLD Level 3
PRIORY POPPETS
BETHANY HERBERT APPRENTICE
AFTERCARE
AFTERCARE, Head’s PA
MISS JANET THOMPSON
AFTERCARE
MISS CLAIRE PONSONBY

ADMINISTRATION & MAINTENANCE STAFF

FRONT OFFICE
HEAD’S PA
MISS SOPHIE THOMPSON
ADMINISTRATIVE ASSISTANT
MRS VICKY POWELL (Maternity Leave)
RECEPTIONIST / ADMINISTRATIVE ASSISTANT
MRS LOUISE FOWLER Level 4 CCLD
ADMISSIONS REGISTRAR / MARKETING ASSISTEANT
MR ALEX BISHAY BA Hons
IT MANAGER
MR LIAM GOUGH
FACILITIES DEPARTMENT
FACILITIES MANAGER
MR KEVIN BIRD
FACILITIES CO-ORDINATOR
MISS JENNY WILLIAMS
SCHOOL NURSE
MRS SHARON BISHAY General Nursing Level 1
SITE SUPERVISOR WITH PARTICULAR RESPONSIBILITY FOR THE PRESENTATION OF THE BUILDING & CAMPUS
MR MARC JONES
MAINTENANCE ENGINEER
MR JOSE BINATTI JUNIOR
MAINTENANCE ENGINEER
MR LEE SPARKS
HOUSEKEEPER WHOLE SCHOOL HOUSEKEEPING TEAM SUPERVISOR
MRS DEBBIE FLANAGAN
HOUSEKEEPER
MISS JACKIE KING
HOUSEKEEPER
MRS HELENA BOAKYE
HOUSEKEEPER
MISS ABIGAIL DAVENPORT
HOUSEKEEPER
MS ALANA BINATTI-SANTANA

FINANCE DEPARTMENT

FINANCE DEPARTMENT
DIRECTOR OF FINANCE
MR PAUL MURPHY LIB
FINANCE MANAGER
MRS REBECCA HIGGINS CeMaP, BSc Hons
FINANCE ASSISTANT
MRS CAROL PAINTIN
Menu