STAFF

HEADMASTER MR JONATHAN CRAMB BA Hons, PGCE, MEd
 
ASSISTANT HEAD IN CHARGE OF INSPECTION, POLICIES, HANDBOOKS / EXTERNAL COMMUNICATION & CPD HEAD OF SENIOR LANGUAGES FACULTY / HEAD OF SENIOR ENGLISH MRS LEANNE FLOOD BA Hons PGCE+PCE, MA PGDipED PGCertED
SENIOR SCHOOL
 
SENIOR SCHOOL LEADERSHIP TEAM
DEPUTY HEAD (ACADEMIC / STRATEGIC PLANNING ICT) MATHEMATICS MS FIONA GUIVER BA Hons, PGCE, MA, NPQH
DEPUTY HEAD (PASTORAL / MARKETING / ADMISSIONS / CAREERS / PICCLS) ENGLISH MRS SARAH MULLIN BA Hons, PGCE, PG Cert Ed, PG Dip Ed, MA
ASSOCIATE MEMBER OF THE LEADERSHIP TEAM TEACHER IN CHARGE OF HISTORY & SOCIOLOGY / ABLE, GIFTED & TALENTED CO-ORDINATOR / SIMS ADMINISTRATOR & TIMETABLER / DSL SENIOR SCHOOL MISS REBECCA ZOLNA BA Hons, PGDipEd, MEd
 
HEADS OF FACULTY
HEAD OF SENIOR FACULTY OF HUMANITIES / HEAD OF SENIOR GEOGRAPHY MRS ELIZABETH FOX BA Hons, PGCE
HEAD OF SENIOR FACULTY OF PERFORMING ARTS SENIOR SCHOOL / HEAD OF PHYSICAL EDUCATION & SPORT (WHOLE SCHOOL) / IN CHARGE OF CLUBS & AFTER SCHOOL ACTIVITIES MR LIAM MCGOWAN BA Hons, PGCE, PGDip, MSc, MCCT
HEAD OF SENIOR FACULTY OF MIST / HEAD OF SENIOR MATHEMATICS MR AMAN SELOMON BSc, MSc, PGCE
 
ASSISTANT HEADS OF FACULTY
JOINT ASSISTANT HEAD OF FACULTY OF PERFORMING ARTS / MUSIC MRS LUCY ROBERTS BMus Hons, PGCE
JOINT ASSISTANT HEAD OF FACULTY OF PERFORMING ARTS / KS3 PASTORAL LEAD / GIRLS’ PHYSICAL EDUCATION MISS LISA MAZZOCCHI BSc, MA, PGCE
 
HEADS OF DEPARTMENT
JOINT HEAD OF SIXTH FORM / SECOND IN THE ENGLISH DEPARTMENT MRS HOLLY CATMULL BA Hons, PGCE
JOINT HEAD OF SIXTH FORM / PSYCHOLOGY / BUSINESS STUDIES MRS ALEXANDRA TARANTINO BSc Hons, PGCE
SCIENCE / MENTOR TO HEAD(S) OF SIXTH FORM MR JOHN BRANCH BSc, PGCE
HEAD OF MODERN FOREIGN LANGUAGES / EAL MS LYDIA HEPENSTAL BA Hons, PGCE
HEAD OF RELIGIOUS EDUCATION / CATHOLIC LIFE OF THE SCHOOL MS NATALIE O’REILLY BA Hons, PGCE
HEAD OF COMPUTING & BUSINESS STUDIES MS ALISON SHUTTLEWORTH BSc, PGCE
HEAD OF SCIENCE / SENIOR SCHOOL SENDCo MRS OHUNENE OLIYIDE BSc, MA, PGCE, PG Cert (SENCO), National Award for SEND Coordination
 
SENIOR SCHOOL STAFF
MUSIC / COUNSELLING MISS LAURA BUZZING BA Hons, MA
ART / PE MR SUNIL KATTRI BA Hons, PGCE
DESIGN & TECHNOLOGY (TEXTILES) MRS LISA LITTLE BEng, PGCE
CO-ORDINATOR OF DESIGN & TECHNOLOGY / COMPUTING / ART MRS LAURA WILSON BA Hons, PGCE
DESIGN & TECHNOLOGY / COMPUTER STUDIES / DUKE OF EDINBURGH CO-ORDINATOR MISS HANNAH REYNOLDS BA Hons
DRAMA / ENGLISH MR DANIEL PARKER BA Hons
ENGLISH MR EDWARD JONES BA Hons, MA
TEACHER IN CHARGE OF MEDIA STUDIES / ENGLISH MR DANIEL McMICHAEL BA Hons, PGDE
HISTORY / SOCIOLOGY / RELIGIOUS EDUCATION / MODEL UNITED NATIONS MRS SARAH SHELTON BA Hons, MA
GEOGRAPHY / HISTORY MR SHAWN JONES BSc Hons, PGCE
RELIGIOUS EDUCATION MISS LALITA MAL BA Hons
MATHEMATICS MS EMMY BENNETT BA Hons
MATHEMATICS / BUSINESS / PHYSICAL EDUCATION MR PETER SLATER BSc Hons, PGCE
MODERN FOREIGN LANGUAGES MISS NATALIE JOHNSON BA, PG Dip Ed
SCIENCE MRS RACHNA MALHI BSc, BEd
SCIENCE MRS HARRIET DICKINSON BSc Hons, PGCE
SCIENCE MISS AMY LLOYD BSc Hons
PA TO THE DEPUTY HEAD OF SENIOR SCHOOL (ACADEMIC) EXAMINATIONS OFFICER MISS CAROLINE FAHY
SCIENCE TECHNICIAN MS DONNA LANGLEY
LIBRARIAN – SENIOR AND PREPARATORY LIBRARIES MRS JENNIFER BELL Library Services NVQ Level 2 & 3
LIBRARIAN – SENIOR AND PREPARATORY LIBRARIES MRS REMINDER RAI
ASSISTANT TEACHER / COVER / 1-1 SUPPORT MRS AISHA TAHIR BA Hons
ASSISTANT TEACHER / COVER MR BRADLEY JOYNES Llb Hons
PREPARATORY SCHOOL
 
PREPARATORY SCHOOL LEADERSHIP TEAM
DEPUTY HEAD DSL PREPARATORY SCHOOL / PICCLS MR STUART SHELTON BA Hons
ACTING DEPUTY HEAD MR DECLAN GRIFFIN BSc Hons
EARLY YEARS MANAGER DSL PRIORY POPPETS MRS MEGAN GILBERT SILVER BA Hons, CACHE Level 3
ASSOCIATE MEMBER OF THE LEADERSHIP TEAM / YEAR 3B CLASS TEACHER MRS PERDEEP KAUR UPPAL BA Hons
 
CLASS TEACHERS
TEACHER IN CHARGE / EARLY YEARS SENDCo NURSERY MRS SHARON MEHMI BA Hons ECS
DEPUTY TEACHER IN CHARGE NURSERY MRS JENNA SPARKS Level 3 CCLD, CACHE
CLASS TEACHER / RECEPTION TRANSITION CO-ORDINATOR RECEPTION R1 MISS VERA BRADLEY BA Hons, Diploma in Business, PGCE
CLASS TEACHER / READ, WRITE INC. CO-ORDINATOR RECEPTION R2 MISS EMMA STANLEY BA Hons, GTP
CLASS TEACHER / SPECIAL NEEDS SUPPORT TEACHER RECEPTION R2 MRS ANDREA WILKES CCLD Level 3, HLTA
CLASS TEACHER / KS1 ENGLISH CO-ORDINATOR / KS1 CO-ORDINATOR YEAR 1A MRS ANGELA ROZAK BSc Hons, PGCE
CLASS TEACHER / KS1 RE CO-ORDINATOR YEAR 1B MRS SARAH CONSTANTINOU BSc Hons
CLASS TEACHER / DT CO-ORDINATOR YEAR 2A MISS SOFIA MALIK BA, LLB
CLASS TEACHER / HISTORY CO-ORDINATOR YEAR 2B MISS ANGELI MISRA LLB Hons
CLASS TEACHER YEAR 3A MR JOSEPH ZOLNA BA Hons
CLASSROOM ASSISTANT MISS HEATHER GOULD Level 4 CCLD
CLASS TEACHER / COVER TEACHER / FOREST SCHOOL / KS2 RE CO-ORDINATOR YEAR 3B MR NIALL KEOHANE BEd
CLASS TEACHER / ABLE, GIFTED AND TALENTED CO-ORDINATOR / PREP SCHOOL SENDCO YEAR 4A MRS ISOBEL DAWES BA Hons
CLASS TEACHER / MATHS CO-ORDINATOR YEAR 4B MISS HEATHER PURCELL BA Hons
CLASS TEACHER / SCIENCE CO-ORDINATOR YEAR 5A MISS HANNAH MANNING BA Hons
CLASS TEACHER / PSHEE CO-ORDINATOR YEAR 5B MISS ANDREA HOWE BA Hons
CLASS TEACHER / ICT CO-ORDINATOR YEAR 6A MISS KATHERINE WEBSTER BA Hons
CLASS TEACHER / KS2 ENGLISH CO-ORDINATOR YEAR 6B MR DAMIEN JELFS BA Hons
MUSIC CO-ORDINATOR YEAR 6B MISS DIANNE CHARLES BMus (Hons)
MFL / EAL CO-ORDINATOR YEAR 6B MRS EMMA SALE BA Combined Hons, PGCE
PERFORMING ARTS CO-ORDINATOR / ARTS CO-ORDINATOR / LAMDA YEAR 6B MRS CORINNE KEEBER BA Hons, GTP
 
SUPPORT STAFF
CLASSROOM ASSISTANT (Nursery) MISS CHANAE WILLIAMS CCLD Level 3
CLASSROOM ASSISTANT (Reception R1) MRS NADIA BATOOL CCLD Level 3
LEARNING SUPPORT ASSISTANT (Reception R2) MISS SABINA DIL Level 3 CCLD
CLASSROOM ASSISTANT (1-1) MRS ABIGAIL CURTISS-LAUNCHBERRY BTEC National Nursery Nursing
TRAINEE TEACHER (Year 2) MISS HOYAN HO (JOANNE) BSc Hons, MA
LEARNING SUPPORT ASSISTANT (Year 2B) MISS SUNITA KAUR Teaching Assistant Level 3
LEARNING SUPPORT ASSISTANT (Year 3) MRS BARBORA CERVENAKOVA MA
LEARNING SUPPORT ASSISTANT MRS TRACEY PITT CCLD Level 3
PRIORY POPPETS
 
PRIORY POPPETS
DEPUTY MANAGER OF EARLY YEARS MISS KERRIE HONER CCLD Level 3 / BTech level 3 Diploma in Management
ASSISTANT DEPUTY MANAGER OF EARLY YEARS (POPPETS ROOM LEADER) MISS CHLOE O’CONNOR CCLD Level 3
PRIORY POPPETS MISS LEANNE BANFORD CCLD Level 3
PRIORY POPPETS MISS JUIE BEGUM CCLD Level 3
PRIORY POPPETS MISS SAMINA RAHMAN BA, CCLD Level 3
PRIORY POPPETS EARLY YEARS QUALIFIED FOREST SCHOOL LEADER MISS RACHEL WHITFIELD BPhil, CCLD Level 3
PRIORY POPPETS (MINI POPPETS ROOM LEADER) MISS ANISA NOSHIN MOHAMMAD BA Hons, CCLD Level 3
PRIORY POPPETS (POPPETS ROOM LEADER) MISS KAPREECE SMITH CCLD Level 3
PRIORY POPPETS MISS REANNE PARCHMENT CCLD Level 3
PRIORY POPPETS (BABY ROOM LEADER) MISS GEORGIE GAFFEY CCLD Level 3
PRIORY POPPETS MISS EMMIE O’ROURKE CCLD Level 3
PRIORY POPPETS MISS JAY BOLTON CCLD Level 3
PRIORY POPPETS MISS MARIYA ANAM KARIM BA Hons, CCLD Level 3
PRIORY POPPETS MISS SERAH MOCKBIL BA (Childhood Studies)
PRIORY POPPETS MISS ELISE HILL CCLD Level 2
PRIORY POPPETS MISS LILY TATMAN CCLD Level 2
PRIORY POPPETS Apprentice MISS CHELSEA HOLLAND
 
AFTERCARE
AFTERCARE MISS JANET THOMPSON
AFTERCARE MISS CLAIRE PONSONBY
ADMINISTRATION & MAINTENANCE STAFF
 
FRONT OFFICE
HEAD’S PA / OFFICE MANAGER MRS TINA JONES
ADMINISTRATIVE ASSISTANT MRS VICKY POWELL
RECEPTIONIST / ADMINISTRATIVE ASSISTANT MRS LOUISE FOWLER Level 4 CCLD
ADMINISTRATIVE ASSISTANT PREPARATORY SCHOOL MISS FRANKIE JAFFEY BA Hons
RECEPTIONIST / ADMINISTRATIVE ASSISTANT MISS MARIA JOSE NIETO SALAS
RECEPTIONIST / ADMINISTRATIVE ASSISTANT PREPARATORY SCHOOL MISS NATALIE ROGERS BSc Hons
 
ADMISSIONS DEPARTMENT
ADMISSIONS REGISTRAR MISS JESSICA WEBBER BMus Hons
MARKETING MANAGER MR ASHOK K. KALIA BA, FdA
ICT MANAGER MR ANDREW NICHOLSON BSc Hons, BTEC Higher National Diploma
 
FACILITIES DEPARTMENT
FACILITIES MANAGER MR KEVIN BIRD
FACILITIES CO-ORDINATOR MISS JENNY WILLIAMS
SCHOOL NURSE MRS SHARON BISHAY General Nursing Level 1
SITE SUPERVISOR WITH PARTICULAR RESPONSIBILITY FOR HEALTH & SAFETY MR MARK HAMMOND
SITE SUPERVISOR WITH PARTICULAR RESPONSIBILITY FOR THE PRESENTATION OF THE BUILDING & CAMPUS MR MARC JONES
MAINTENANCE ENGINEER MR JOSE BINATTI JUNIOR
MAINTENANCE ENGINEER MR JASON LAWLEY
MAINTENANCE ENGINEER MR LEE SPARKS
HOUSEKEEPER WHOLE SCHOOL HOUSEKEEPING TEAM SUPERVISOR MRS DEBBIE FLANAGAN
HOUSEKEEPER PREPARATORY SCHOOL CLEANING SUPERVISOR MRS JENNY BAXTER
HOUSEKEEPER MISS JACKIE KING
HOUSEKEEPER MRS HELENA BOAKYE
HOUSEKEEPER MISS ABIGAIL DAVENPORT
FINANCE DEPARTMENT
 
FINANCE DEPARTMENT
DIRECTOR OF FINANCE MR PAUL MURPHY LIB
FINANCE MANAGER MRS REBECCA HIGGINS CeMaP, BSc Hons
FINANCE ASSISTANT MRS CAROL PAINTIN